مشتری مداری کاسب تبریزی

/, وبلاگ/مشتری مداری کاسب تبریزی

برای یک سفر کاری به شهر تبریز رفته بودیم، که تحت تأثیر مشتری مداری کاسب تبریزی قرار گرفتم. هنگام ناهار سراغ یک رستوران خوب در منطقه دانشگاه تبریز را گرفتیم که یکی از رستوران‌های سنتی را معرفی کردند. با وجود این که وسط هفته بود و کم کم داشت وقت ناهار می‌گذشت، ولی تقریبا تمامی میزهای رستوران پر بود. سفارش غذا دادیم و در حال انتظار بودیم که تابلویی بزرگ در سالن، توجه‌مان را جلب کرد. روی تابلو نوشته شده بود: «غذای تقدیمی با وجه دریافتی مصالحه می‌شود».

هر چه با دوستان همفکری کردیم که این جمله به چه معناست،‌ به نتیجه نرسیدیم. هنگام پرداخت هزینه غذا از پیرمردی که پشت دخل بود، معنای این جمله را پرسیدیم. پاسخ داد: «کشیدن غذا در آشپزخانه توسط کارگران و به صورت دستی انجام می‌شود، به خاطر همین، ممکن است حجم یک غذا، کمتر از اندازه استاندارد و حجم یک غذا، بیشتر از استاندارد باشد. این جمله یعنی این که غذایی که دریافت می‌کنید را معادل پولی که پرداخت می‌کنید در نظر بگیرید، اگر غذا کمتر از مقدار استاندارد بود، شما ما را حلال کنید، اگر هم زیادتر بود، نوش‌جانتان!»

با خودم فکر می‌کردم مدل‌های سنتی مشتری مداری مبتنی بر روزی حلال و برکت در کسب و کار، هنوز هم در بازارها به چشم می‌خورد و چه خوب است که در کنار تکنیک‌های نوین مدیریت ارتباط با مشتری، به این مفاهیم اصیل هم توجه کنیم.

 

نوشته: مجید برقی

کانال تلگرام: https://telegram.me/DrCRM

در باره نویسنده :

mm
مجید برقی، موسس گروه مدیریت ارتباط با مشتری است که به صورت تخصصی به آموزش، پژوهش و ارائه مشاوره به شرکت‌های خصوصی و دولتی در حوزه مدیریت ارتباط با مشتری می‌پردازد. وی با 18 سال تجربه فعالیت در صنایع هواپیماسازی، خودرو و فولاد، تجارب ارزشمندی را در بخش‌های بازاریابی، فروش و طراحی تجربه مشتری به دست آورده است. کارشناس مهندسی صنایع (تحلیل سیستم‌ها)،‌ کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی‌ (مارکتینگ)‌ و سرممیز بین‌المللی ایزو 9000 می‌باشد.

۳ نظرات

  1. محسن 20 مهر 1394 در 1:58 ب.ظ - پاسخ دادن

    آفرین جالب بود و بسیار آموزتده.

  2. احسان 21 فروردین 1396 در 4:09 ب.ظ - پاسخ دادن

    سلام ما هم میخواستیم بریم سوال کنیم ولی طبق عادت اول سرچ کردم که جواب سوالم اینجا پیدا شد

  3. حسین 17 خرداد 1398 در 3:29 ب.ظ - پاسخ دادن

    رستوران حاج علی تبریز

ثبت ديدگاه